Search
Close this search box.

Drugačije promišljanje financijske pismenosti

Podijeli

Financijska pismenost važna je kompetencija za kvalitetan život u današnjem svijetu. Znanja, stavovi i vrijednosti bitni su za donošenje financijskih odluka i korištenje odgovarajućih vještina. S druge strane, naše financijske odluke imaju posredne i neposredne posljedice kojih treba biti svjestan i na koje se može utjecati. Ovo se posebno odnosi na korištenje različitih financijskih proizvoda i financijskih usluga.

U ovom kontekstu, Forum za slobodu odgoja je 1. i 2. veljače održao seminar stručnog usavršavanja „Zelena financijska pismenost“ o financijskoj pismenosti za održivost. Seminar je održan virtualno uz sudjelovanje odgojno-obrazovnih radnika i radnica, studentica i studenata te ostalih edukatora i edukatorica skoro iz cijele Hrvatske.

Tijekom seminara sudionici su istraživali kako se u ovom trenutku podučava financijska pismenost u Hrvatskoj te kako se financijska pismenost može više senzibilizirati za goruće probleme klimatskih promjena, degradacije prirode i uništavanja okoliša. U nastavku seminara, sudionici su se upoznali s osnovnim pojmovima i povezanosti klimatskih promjena, financijskog sektora i područja osobne odgovornosti pri korištenju financijskih usluga. Posebno je naglašena važnost informiranja prilikom donošenja odluka o korištenju financijskih usluga, te su sudionicima predstavljena osnovna načela izvještavanja o održivosti i važnosti transparentnosti općenito, pa tako i u financijskom sektoru.

Sudionice i sudionici su na kraju seminara imali priliku dati povratnu informaciju o seminaru te su rekli:

Seminar su vodili Mario Bajkuša, Leila Younis i Katarina Ivče Farnell, a seminar je održan u sklopu projekta „Zelena financijska pismenost“ financiran sredstvima programa Europske unije Erasmus+.

Ova web stranica zahtijeva kolačiće kako bi pružila sve mogućnosti. Korištenjem ove web stranice vi se slažete s pravilima njihove uporabe.