Tijekom drugog polugodišta 2023./2024. godine surađivali smo s 21 zagrebačkom školom iz koje su 42 odgojno-obrazovne radnice sudjelovale na edukacijama „Zajedno: suradnja s roditeljima“.
Nakon edukacija, uz 2 partnerske škole, u aktivnu provedbu i izvještavanje na projektu uključilo se još 9 škola. Od veljače do svibnja 2024. u ovim školama održani su tematski roditeljski sastanci, radionice, fokus grupe i predavanja u kojima je sudjelovalo preko 360 roditelja. Tematski, obuhvaćeni su sljedeći sadržaji:
- Komunikacija i odnos s djetetom;
- Uključenost roditelja u školske obaveze;
- Roditelji i škola zajedno u brizi za mentalno zdravlje djece;
- Sigurnost na internetu;
- Suradnja škola i roditelja;
- Koliko poznajem svoje dijete;
- Prelazak iz 4. u 5. razred
Stručnjakinje FSO-a bile su na raspolaganju školama za podršku, konzultacije i dogovore oko sadržaja radionica.
U sklopu projekta korišten je i letak, koji je nastao u prošlogodišnjem projektu, te se može preuzeti na sljedećoj poveznici: “ZAJEDNO: Suradnja škole i roditelja; što je važno znati?”.
Komentari sudionica na projekt:
Rad s roditeljima je uvijek zahtijevan, a u današnja vremena možda i više nego prije.
Poteškoće su uvijek iste, roditelji žustro zastupaju perspektivu svoje djece. Potrebno je puno komunikacijskih sposobnosti i iskustva kako bi se došlo do povoljnog ishoda ili barem suradnje.
Primijetila sam da svi žele dobru suradnju s roditeljima, ali da rijetko tko ulaže napore da ta suradnja bude aktivna i dobra. Ljudi se obično usmjere na nekoliko roditelja koji im pomažu. Također, mislim da su učitelji mišljenja kako je dobra suradnja s roditeljima ona gdje roditelji ne „rade“ probleme.
Mislim da bi bilo korisno kada bi i učitelje i roditelje oslobodili predrasuda i probali popraviti međusobnu komunikaciju i suradnju.
S kolegama sam u školi podijelila sve važne informacije vezane za edukaciju. Kolege su bili zahvalni na informacijama te su neki rekli kako će neke ideje i oni iskoristiti na svojim roditeljskim sastancima.
Smatram da je edukacija bila jako poučna te mi je olakšala komunikaciju s roditeljima i pomogla oko toga kako riješiti nesuglasice koje se znaju javiti.
S edukacijom sam izuzetno zadovoljna. Ne samo da je ispunila moja očekivanja, nego i više. Prepoznala sam brojne situacije u praksi o kojima je bilo riječi, te preporuke koje sam čula bile su korisne.
Najvažnije s edukacije mi je svijest o svojoj ulozi u odnosu s roditeljima i u skladu s tim svijest o mojoj komunikaciji i načinima na koju ju mogu unaprijediti i tako poboljšati komunikaciju i s napornim, ljutim i frustriranim roditeljima.
Kroz provedene aktivnosti projekta:
- Unaprijeđene su kompetencije timova iz 21 škole za dugoročnu suradnju i razvoj partnerstva s roditeljima;
- Osnaženi su suradnja i partnerstvo odgojno-obrazovnih djelatnika:ca i roditelja;
- Stvoreni su uvjeti za dugoročnu podršku roditeljima i razvoj njihovih roditeljskih kompetencija od strane uključenih škola.
Projekt je realiziran zahvaljujući financijskoj podršci Grada Zagreba, Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom te u partnerstvu s OŠ Miroslava Krleže i OŠ Dragutina Kušlana. Sudjelovale su još i škole: Industrijska strojarska škola, OŠ Dragutina Domjanića, OŠ Ivana Gundulića, OŠ Jabukovac, OŠ Rapska, OŠ Sesvetska Sopnica, OŠ Sesvetski Kraljevac, OŠ S. S. Kranjčević, OŠ Ivana Cankara, OŠ Pantovčak, Športska gimnazija, IX. Gimnazija, OŠ Kustošija, Tehnička škola R. Boškovića, OŠ Sesvete, Upravna škola, Škola za cestovni promet, OŠ Gornje vrapče i OŠ bana Josipa Jelačića.