Mislim da bi trebali potaknuti i naše vršnjake, ne samo starije, da istaknu svoje probleme i napravimo pokret kao što to sada radi sindikat (učitelja) da bi mogli mijenjati stvari. Da se zaista pozabavimo problemima. Naš je problem što se svi žale, a ne želimo se pokrenuti. I to je najgore.
Citat iz istraživanja
Istraživanje koje se nalazi pred vama provedeno je u sklopu projekta „Mladi pokreću promjene!: školskim kreativnim projektima do pozitivnih promjena u školama i lokalnoj zajednici“, koji Forum za slobodu odgoja provodi u sklopu većeg projekta „Start the Change“ sufinanciranim od strane Europske komisije.
Istraživanje je provedeno u pet srednjih škola u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji u studenom i prosincu 2019. Istraživala su se mišljenja učenika i učenica o tome kako vide svoje škole, probleme s kojima se nose oni sami, ali i njihovi vršnjaci te kako vide teme prihvaćanja i neprihvaćanja različitosti u školskoj zajednici; koji su to stavovi i ponašanja neprihvaćanja onih koji se po nečemu razlikuju, koje su mogućnosti za razgovor i bavljenje ovim temama u školi te što i na koji način je moguće učiniti kako bi se svi u školi osjećali prihvaćeno. Mladi su bili pozvani otvoreno reći što smatraju presudnim za svoje aktiviranje u školskoj i lokalnoj zajednici.
Učenici su podijelili svoja razmišljanja o mnogobrojnim problemima s kojima se susreću u svom školovanju, probleme koji su nam svima vjerojatno poznati, ali ih možda niste imali prilike čuti kako izgledaju iz učeničke perspektive. Provirite u publikaciju, pogledajte sadržaj s kojeg možete „skočiti“ u područje koje vas zanima: općenito o školi, o učiteljima i metodama poučavanja, o problemima u sustavu obrazovanja, o glasu učenika i njihovom aktivnom sudjelovanju te o različitostima, diskriminaciji i predrasudama s kojima se susreću. Jedna skupina učenika dala je osvrt i o tome kako vide šire društvo.
Učenici ovih škola su u nastavku projekta odlučili baviti se nekim od navedenih problema i to kroz svoje kreativne projekte. Svojim projektima promoviraju važnost glasa učenika u školama i prihvaćanja različitosti te bez obzira na trenutno online okruženje, nastavljaju raditi na svojim kreativnim idejama. Projekti su puni glasova, komunikacije, crtanja, bojanja i sastavljanja namještaja. Pratite naš projekt „Mladi pokreću promjene“, a uskoro vam javimo više.
Projekt „Mladi pokreću promjene!“ ima za cilj osnažiti mlade u području socijalnih i građanskih kompetencija, posebice ojačati njihove sposobnosti za empatiju i poštivanje različitosti koje postoje u zajednicama u kojima žive, ali i one na globalnom nivou, te razumjeti njihove međusobne povezanosti. Forum za slobodu odgoja provodi projekt uz podršku projekta „Start the Change“ koji sufinancira Europska unija.