Search
Close this search box.

Nova publikacija o aktivizmu i participaciji – prijedlozi i preporuke mladih

Podijeli

Preuzmite publikaciju OVDJE.

Krajem 2022. godine započeli smo s provedbom međunarodnog projekta „EUNITE (EU Citizens Unite and Promote the European Project)“ u suradnji s partnerskim organizacijama iz Italije, Grčke, Francuske i Belgije. Svrha projekta je osnažiti građane EU i potaknuti građansko sudjelovanje na lokalnoj, nacionalnoj i razini EU-a, uključujući i nadolazeće izbore za Europski parlament u lipnju ove godine.

Tijekom veljače održali smo virtualni događaj „Laboratorij građanske participacije“ kako bismo potaknuli izlazak mladih na nadolazeće izbore za Europski parlament, ali i informirali građane o politikama koje provodi Europska unija. Radionicu smo održali virtualno i sudjelovali su građanke i građani iz Hrvatske, Italije, Francuske, Belgije i Grčke. Obrađivale su se teme kao što su izbori za Europski parlament, građansko sudjelovanje i aktivizam, održivi razvoj, a bilo je i riječi o suvremenim izazovima s kojima se suočava demokracija. Prijedlozi i preporuke politika koje su formulirali sudionici, objedinjeni su u ovaj informacijski paket.

Na početku informacijskog paketa pronaći ćete detaljan opis radionica i tematika koje su se obrađivale. Sudionici su glasali za jednu od tri ponuđene teme: Klimatske promjene i održivost, rodna ravnopravnost i prava LGBTQ+ zajednice te participacija u demokratskim sustavima. Italija je odabrala temu klimatskih promjena, Francuska i Grčka odabrale su temu rodne ravnopravnosti i prava LGBTQ+ zajednice, dok su Hrvatska i Belgija pažnju posvetile participaciji u demokratskim sustavima, tj. političkom obrazovanju u školama, aktivizmu te političkoj participaciji.

Sudionici iz Italije predložili su organizaciju događaja pod nazivom „Tjedan održivosti“ u trajanju od 30 sati tijekom šest dana gdje bi se osnažilo studente da postanu aktivni sudionici u raspravama po pitanju okoliša. Sudionici iz Francuske fokusirali su se na usklađivanje zakona i propisa po pitanju prava LGBTQ+ zajednice s jedne strane i promoviranja tematike kroz kulturni sektor s druge strane. Sudionici iz Hrvatske naglasili su važnost obrazovnog sektora za usađivanje dubljeg razumijevanja demokratskih procesa, ukazali na potencijal neformalnog obrazovanja te važnost prilagodbe pravnog jezika u svrhu jačanja političke i pravne pismenosti mladih. Sudionici iz Grčke predložili su stvaranje poticajnog okruženja za napredak žena i širenje koncepta rodne ravnopravnosti izvan binarnih normi. Na kraju, sudionici iz Belgije istaknuli su važnost socio-demografskih čimbenika na politički angažman građana te predložili dodatno proučavanje prepreka u interakcijama između građana i donositelja odluka bilo u stvarnom ili virtualnom svijetu.

Preuzmite publikaciju OVDJE kako biste saznali više informacija!

Ova web stranica zahtijeva kolačiće kako bi pružila sve mogućnosti. Korištenjem ove web stranice vi se slažete s pravilima njihove uporabe.