Search
Close this search box.

Objavljena publikacija o ključnim preprekama jednakosti, različitosti i inkluziji u organizacijama koje rade s mladima

Podijeli

Preuzmite publikaciju OVDJE.

EDI GO projekt (Equality – ravnopravnost, Diversity – različitost, Inclusion – inkluzija) od početka 2023. godine u suradnji s partnerima iz Grčke, Francuske, Španjolske i Italije razvija resurse za ravnopravnije i inkluzivnije politike i prakse organizacija koje rade s mladima.

Kako bismo znali u kojem smjeru razvijati resurse, provedeno je 50 polu-strukturiranih intervjua i 15 fokus grupa s 99 mladih osoba te 50 zaposlenika:ica i volontera:ki koji rade s mladima u 5 zemalja s 30 organizacija. Analizom dobivenih rezultata pokazalo se kako su diskriminaciji i neprihvaćanju u većoj mjeri izloženi mladi nižeg socioekonomskog statusa, pripadnici drugih rasa (tamnopute osobe), različitog podrijetla ili nacionalnosti, mladi koji izlaze iz rodno-normativnih okvira te mladi s invaliditetom (fizičkim, kognitivnim i/ili psihološkim).

Izvedeni su zaključci da mladi ljudi u nepovoljnom položaju često traže sigurnost unutar vlastitih skupina. Novopridošli migranti i mladi Romi, uz diskriminaciju, susreću se s dodatnim problemima (obrazovni sustav, tržište rada…) zbog jezične barijere. Nejednak tretman i rodno pristrano ponašanje prema mladima te diskriminatorno i isključivo ponašanje prema LGBTQI+ mladima prijavljeno je u svim zemljama. Mladi koji istovremeno pripadaju više skupina u nepovoljnom položaju pod još su jačim udarom diskriminacije i isključenosti. Stoga se potiče organizacije koje rade s mladima da ulože dodatne napore za provedbu organizacijske i strukturne promjene kako bi postale (još) više inkluzivne prema mladima različitih identiteta i podrijetla.

Ključne preporuke upućene organizacijama vezane uz suočavanje s ovim problemima prikupljene su tijekom projekta. Preporučeno je provjeriti koje skupine mladih su obuhvaćene aktivnostima organizacije te potencijalno poraditi na uključivanju šireg spektra mladih u nepovoljnom položaju. Također, potrebno je razviti ili unaprijediti organizacijsku politiku za promociju vrijednosti jednakosti i različitosti. Preporuka je i uključiti sve djelatnike organizacije u ove procese te im osigurati mogućnosti stručnog usavršavanja kako bi se povećala predanost i stručnost u EDI temama unutar organizacije. Uspostavljanje partnerstva s drugim organizacijama koje se bave istim problemima također bi moglo pomoći u unaprjeđenju EDI politika i praksi u organizaciji.

Pozivamo vas da preuzmete sažetak izvješća (ili kompletni izvještaj _eng.) te saznate mnogo više korisnih informacija koje vas mogu podržati da bolje razumijete važnost EDI vrijednosti u radu s mladima, kao i izazove i preporuke koje stručnjaci u radu s mladima, ali i sami mladi izdvajaju.

Autor vijesti: Marko Balaško

Ova web stranica zahtijeva kolačiće kako bi pružila sve mogućnosti. Korištenjem ove web stranice vi se slažete s pravilima njihove uporabe.