Portugalski primjeri dobre prakse u volontiranju: studijsko putovanje “Moj okoliš, moja budućnost!”

Podijeli

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Od 4. do 8. ožujka 2018. godine bili smo na studijskom putovanju u Portugalu zajedno s kolegama i kolegicama učiteljima i zaposlenicima udruga iz Krapinsko-zagorske županije. Cilj studijskog putovanja bio je da se sudionici putovanja upoznaju s primjerima dobrih praksi u provođenju volontiranja i volonterskih akcija djece vezanih za okoliš, klimu i održivi razvoj.

Prvog dana studijskog putovanja posjetili smo školu Colégio Valsassina u Lisabonu i upoznali se s njihovim radom. Profesori u školi su nam demonstrirali neke od svojih metoda rada s djecom od vrtićke do srednjoškolske dobi. Škola naglasak stavlja na kreativnost i praktičnu primjenu stečenih znanja. Teme zaštite okoliša implementirane su kroz kurikulum, a imaju i volonterski klub koji provodi akcije vezane i uz okoliš i uz druga područja. Udruga Quercus – ANCN također nam je predstavila svoj rad, koji se sastoji od mnogobrojnih volonterskih akcija, poput akcije pošumljavanja područja u Portugalu opustošenih požarom.

Drugi dan studijskog putovanja posjetili smo školu Escola Cidade de Castelo Branco u istoinomenom gradu. Domaćini su nam pokazali brojne primjere zbog kojih je njihova škola zaslužila titulu Eko škole. Meteorološka stanica, solarna pećnica, kontejneri i kutije za odvojeno prikupljanje otpada, samo su neki od tih primjera. Škola provodi brojne volonterske akcije na temu zaštite okoliša, primjerice akcije sadnje stabala, čišćenja obližnjeg jezera, promicanja održive mobilnosti i slično. Također, provode akcije u kojima povezuju volontiranje za okoliš i promicanje solidarnosti, kao što je partnerstvo s lancima dućana – učenici skupljaju namirnice koje se miču s polica i daruju ih potrebitima te dućan solidarnosti u kojem prikupljaju odjeću i daruju je potrebitim obiteljima.

Maria de Fatima Santos iz Caritasa Castelo Branco ugostila nas je u prostorijama gradske lokalne samouprave gdje smo prisustvovali predavanjima o njihovom radu i aktualnim projektima u lokalnoj zajednici, kao i projektima i volonterskim akcijama koje provodi Caritas.

Posjet školi u Castelu Brancu odvijao se kroz dva dana, pa smo tako i zadnji dan studijskog putovanja proveli kod njih. Učenici nižih razreda za nas su izveli lutkarsku predstavu o ugroženim životinjama u jednom zagađenom jezeru. Posjetili smo tri razreda i upoznali se s nastavom koja se odvija na temu zaštite okoliša kroz razne predmete – kroz biologiju gdje se uči teorijski o zagađenju okoliša te kroz likovni odgoj na kojem se izrađuju slike, makete i ostali kreativni predmeti od recikliranog materijala. Obišli smo i školski vrt u kojem učenici sade raznoliko bilje i tako uče o uzgoju i razlikovanju biljaka.

Sudionici studijskog putovanja bili su zadovoljni cjelokupnim putovanjem i zahvalni na prilici za sudjelovanje. Sudionici su ocijenili da se viđeni primjeri i ideje za rad mogu iskoristiti i u njihovim školama i udrugama u Hrvatskoj. Studijsko putovanje odvilo se u sklopu projekta “Moj okoliš, moja Budućnost!” kojeg sufinancira Europska unija iz Euroskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade RH.

Galeriju fotografija sa studijskog putovanja pogledajte ovdje.

Članak preuzet s mrežne stranice projekta.

Ova web stranica zahtijeva kolačiće kako bi pružila sve mogućnosti. Korištenjem ove web stranice vi se slažete s pravilima njihove uporabe.