Forum za slobodu odgoja od listopada 2020. sudjeluje u projektu pod nazivom „WE PROJECT: promocija ravnopravnosti mladih LGBT+Q+ osoba u radnoj okolini“ koji se bavi iskustvima mladih LGBTI+Q+ osoba te promoviranju ravnopravnosti u radnom okruženju.
U sklopu ovog projekta izradili smo e-seminar stručnog usavršavanja (e-learning) koji ima za cilj
- osnažiti i potaknuti mlade LGBT+Q+ radnike na izgradnju otpornosti i sposobnosti suzbijanja predrasuda, diskriminacije i viktimizacije na radnom mjestu
- podići svijest i osnažiti odgojno-obrazovne radnike za podršku LGBT+Q+ učenicima i doprinijeti razvoju inkluzivne školske kulture te
- razvijati kompetencije stručnjaka za ljudske resurse za razvoj uključivih i sigurnih radnih mjesta.
Kome je namijenjen ovaj e-seminar?
Ovaj e-seminar namijenjen je
- mladima općenito i mladim LGBT+Q+ osobama;
- odgojno-obrazovnim radnicima, osobito u strukovnim školama;
- stručnjacima u sustavima socijalne skrbi;
- stručnjacima u ljudskim resursima;
- svima onima koji su zainteresirani naučiti nešto novo ili ponoviti poznato.
Koje su teme ovog e-seminara?
Seminar sadrži četiri ključne domene:
1. Spol, rod i seksualnost. Upoznaje polaznike s temeljnim pojmovima i raznolikostima seksualnih orijentacija i rodnih identiteta. Ova domena također propituje utjecaj društvenih normi na spol, rod i seksualnost tijekom povijesti i u moderno doba.
2. LGBT+Q+ na radnom mjestu. Domena obrađuje karakteristike sigurnog i uključivog radnog mjesta te upoznaje polaznika s ljudskim pravima, diskriminaciji i čimbenicima diskriminacije. Ključni element ove domene je podcast “LGBT+Q+ na radnom mjestu” gdje se govori o oblicima diskriminacije s kojima se LGBT+Q+ osobe suočavaju na radnom mjestu.
3. Inkluzija. Domena je fokusirana na pravni okvir sprječavanja diskriminacije i na ključne značajke inkluzivnog radnog mjesta. Posebna pozornost je stavljena na pravni okvir sprječavanja diskriminacije i primjere dobrih uključivih politika koje jamče sigurno i uključivo radno mjesto.
4. Teme za pojedine zemlje. Ova domena obrađuje teme koje su specifične za svaku od država koje sudjeluju u projektu. Posebna naglasak je stavljen na praktične preporuke postupanja u slučaju diskriminacije i prijavljivanja diskriminacije.
Kako je strukturiran e-seminar?
E-seminar je na engleskom jeziku, dok su radni materijali uglavnom na jezicima projektnih partnera (njemačkom, srpskom, španjolskom, engleskom, slovačkom i hrvatskom) u kombinaciji s video i audio materijalima na engleskom jeziku.
Svaka lekcija sadrži videozapise, članke, interaktivne web stranice, audio podcaste i druge materijale za učenje.
Trajanje virtualnog seminara je procijenjeno na 8 radnih sati, a sadrži 21 lekciju i 10 kvizova.
Seminar je potpuno BESPLATAN.
Kako se prijaviti?
1. Posjetiti mrežnu stranicu „WE PROJECTA“ putem ove poveznice.
2. U gornjem desnom kutu odaberite „Learning platform“.
3. Registrirate se s adresom e-pošte. Vaše ime i prezime bit će korišteno samo kako bismo vam mogli izdati potvrdu nakon što završite e-seminar.
4. Nakon uspješne registracije pristupite e-seminaru putem opcije „To the Course“.
5. Prikazat će vam se uvodni tekst i program e-seminara, a e-seminar možete započeti odabirom „Start now“ te slijedite daljnje upute sustava.
6. Nakon pozdravne lekcije, upitat ćemo vas neke podatke o vama. Podaci koje nam budete dali koristit će se samo i jedino za potrebe znanstvenog istraživanja sukladno Izjavi o privatnosti (GDPR) i Uvjetima korištenja.
Dobivam li potvrdu o sudjelovanju?
Kako biste dobili potvrdu o sudjelovanju potrebno je proći cijeli e-seminar te sve kvizove u sklopu e-seminara riješiti s najmanje 70% uspješnosti. Kada završite e-seminar sustav će vam automatski izdati potvrdu o sudjelovanju.
Svima koji završe ovaj e-seminar i žele dobiti Potvrdu o stručnom usavršavanju Foruma za slobodu odgoja istu mogu dobiti na način da se jave kolegici Maši Tunić na mtunic@fso.hr koja će vas uputiti o daljnjim postupcima za dobivanje ove potvrde.
Za sve dodatne informacije posjetite stranicu projekta www.we-project.eu ili nas kontaktirajte na mbajkusa@fso.hr ili msaric@fso.hr.
Nadamo se da ćete pružiti priliku novim znanjima i stvarati inkluzivnu priču zajedno s nama.
—–
Ovaj projekt financiran je iz programa Europske unije za prava, jednakost i građanstvo (2014.-2020.). Sadržaj ovog dokumenta isključiva je odgovornost autora. Europska komisija ne prihvaća nikakvu odgovornost za sadržaj ovog dokumenta.