EDI GO projekt (Equality – jednakost , Diversity – različitost, Inclusion – inkluzija) od početka 2023. godine u suradnji s partnerima iz Grčke, Francuske, Španjolske, Italije i Hrvatske razvija resurse za ravnopravnije i inkluzivnije politike i prakse organizacija koje rade s mladima.
Iako vjerujemo da organizacije koje rade s mladima već uključuju EDI vrijednosti u svoje djelovanje, ovim smo ih resursima htjeli podržati da preispitaju svoje EDI politike i prakse te prepoznaju postoji li prostor da budu (još) inkluzivnije.
Ovi su resursi od sada dostupni u EDI GO Toolbox-u na mrežnoj stranici projekta i na našoj mrežnoj stranici.
Pozivamo vas da prvo proučite EDI SMJERNICE S PREPORUKAMA: OKVIR ZA UVOĐENJE JEDNAKOSTI, RAZLIČITOSTI I INKLUZIJE U ORGANIZACIJE. Ova je publikacija strukturirana kao niz preporuka kako unaprijediti EDI politike i prakse u okviru pet organizacijskih dimenzija: vodstvo, fizički prostor, stavovi i odnosi, zajednica i partnerstva te izravan rad s mladim ljudima. Uz preporuke, navedeni su i ciljevi te očekivani ishodi, kao i primjeri dobre prakse iz organizacija u pet zemalja.
EDI ALAT ZA SAMOVREDNOVANJE EDI praksi u organizacijama dostupan je kao zaseban dokument te na kraju svake dimenzije unutar dokumenta Smjernica. Zamišljen je kao upitnik pomoću kojeg će djelatnici:e organizacija moći evaluirati primjenjuju li se u njihovoj organizaciji dobre prakse u svakoj od 5 dimenzija. Alat za samovrednovanje pomaže u utvrđivanju prostora za unaprjeđenje organizacija u pojedinim područjima.
EDI GO SMJERNICE ZA INKLUZIVN(IJ)I JEZIK razvijene su kao odgovor na česte situacije kada se pitamo je li neku riječ u redu koristiti te kako ne isključiti ili „utišati” nekog određenim jezičnim odabirima. Ove se Smjernice sastoje od pojmovnika koji sadrži riječi vezane uz (ne)ravnopravnost i (ne)inkluzivnosti s ciljem boljeg upoznavanja s tim pojmovima. Nadalje, navedeni su principi inkluzivnog jezika, sugestije koje termine izbjegavati, koje koristiti i zašto te preporuke za korištenje inkluzivnog jezika u organizacijskim okolnostima.
Polazna točka za razvoj ovih materijala bilo je istraživanje provedeno u prvom dijelu 2023. u 30 organizacija iz pet zemalja, s 50 stručnjaka:inja koji rade s mladima i 99 mladih osoba. Pozivamo na korištenje ovih resursa sve organizacije koje rade s mladima, ali i sve ostale koji žele dodatno unaprijediti svoje EDI prakse u svakodnevnom radu, jer ovdje je riječ o vrijednostima potrebnim u svakom radnom okružju kako bi se svi osjećali sigurnije, prihvaćenije, da možemo biti svoje „autentično ja”, a time i postizali bolje rezultate.
Autori:ce teksta: Marko Balaško, Vanja Kožić Komar