Projekt povezuje i umrežava „iskusne“ i manje iskusne zagrebačke škole s ciljem dijeljenja znanja, dobrih praksi i međusobne podrške u pristupu prevenciji nasilja u školi, primjenjujući medijaciju kao metodu razumijevanja i rješavanja sukoba, te njezina načela u stvaranju pozitivne školske klime.
Projekt okuplja nastavnice:ke i stručne suradnice:ke iz 10 zagrebačkih škola te im pruža potrebna znanja o tome kako pokrenuti ili nastaviti program medijacije u školi i alate u provođenju medijacije kao preventivnog programa. Također ih osnažuje u području edukacije, podrške i motiviranja učenika u razumijevanju sukoba, restorativnih praksi u učionici, nenasilne komunikacije, asertivnosti, odnosa te aktivnog sudjelovanja u rješavanju vršnjačkih sukoba na miroljubiv način.
Sudjelovanjem u radionicama učenici uče o tome kako jasno komunicirati, kako se asertivno zauzeti za sebe, prepoznati svoje i tuđe emocije i potrebe, što su zapravo sukobi, koja im je pozadina, zašto nastaju i kako ih riješiti na nenasilan način. Određena skupina njih osposobljava se i za vršnjačke medijatore kako bi, uz podršku svojih nastavnika:ca i stručnih suradnica:ka, rješavali svoje sukobe.
Osnovne aktivnosti projekta uključuju:
- edukaciju učitelja:ca iz Školske medijacije i podjela paketa za škole;
- uključivanje učenica i učenika u program radionica iz medijacije;
- umrežavanje škola i predstavljanje dobrih praksi i rezultata projekta.