Kroz mjesec ožujak održali smo dva seminara “Zajedno: odnosi s roditeljima u školi” u sklopu projekta “Škole podrške: učenje za otpornost, inkluziju i mentalno zdravlje” kojeg provodimo u suradnji s Uredom UNICEF-a za Hrvatsku na području Sisačko-moslavačke i Međimurske županije. Edukacijom smo željeli osigurati dodatnu podršku školskim timovima u stvaranju partnerstva s roditeljima/skrbnicima njihovih učenika i učenica. Partnerstvo škole i roditelja/skrbnika je ključna ne samo za obrazovna postignuća djece i mladih, već i za razvoj socio-emocionalnih kompetencija kao i opće dobrobiti.
Prvi seminar je proveden 11. i 12. ožujka u Čakovcu gdje je okupljeno 21 sudionika:ca, a drugi seminar je proveden 25. i 26. ožujka u Sisku s 20 sudionika:ca. Seminar su vodile naše trenerice Jelena Perak i Marija Roth Jelisavčić.
Na seminaru smo se bavili osnovama savjetodavnog rada s roditeljima, principima suradnje, uspješnom komunikacijom s roditeljima, upravljanjem roditeljskim sastankom te strategijama u radu s roditeljima s kojima je suradnja teška ili „nemoguća“. Sudjelovanjem u seminaru i dijeljenjem svojih osobnih iskustava, sudionici:ce su osnaženi u ovim temama.
Edukacije su ocijenjene visokim ocjenam 4,80 (na skali od 1 do 5) , te su sudionice i sudionici kroz evaluacijske izvještaje naveli kako su im i teorijski okvir edukacije, vježbe, ali i metode i strategije koristile za osnaživanje i motivaciju za rad s roditeljima.
Povratne informacije koje smo dobili:
Od samog teorijskog dijela (npr. za Učiteljska vijeća) do vježbi koje su primjenjive za rad i sučenicima, i učiteljima i roditeljima; ja ti poruke , planska priprema rada , bolje razumijevanje osoba s kojima komuniciramo, nove komunikacijske vještine.
Ovakav način rada svakako doprinosi tome da u jednoj većoj grupi, ali i radom u manjim grupama ili u paru možemo podijeliti svoja iskustva, na primjeru drugih vidjeti njihove poteškoće, a nakon toga upiti sve rečeno i primijeniti to u kontekst/kulturu svoje škole.
Ova je radionica, jednako kao i prethodne nadmašila očekivanja, kako u sadržajnom/teorijskom smislu, tako i u pogledu dobivanja i uvježbavanja aktivnosti koje se praktično mogu provesti s učenicima/kolegama i roditeljima učenika.
Zahvaljujemo divnoj upravi i osoblju Pučkog otvorenog učilišta Čakovec i Osnovne škole Braće Bobetko na ustupljenom prostoru za održavanje seminara i gostoprimstvu.
Čakovec
Sisak