Iako je na današnji dan običaj pokloniti ženama cvijet, mi smo danas htjeli sa svima vama podijeliti nešto trajnije od cvijeta, nešto čime vjerujemo da možete pridonijeti pravednijoj i ravnopravnijoj budućnosti svih žena i muškaraca, djevojčica i dječaka. Na mladima svijet ostaje pa je važno od najranijih dana poticati kod njih kritičko promišljanje o svijetu koji ih okružuje. Zašto je tolika neravnoteža u zastupljenosti žena i muškaraca u mnogim područjima života? Moraju li djevojčice crtati ili plesati dok dječaci igraju nogomet? Zašto dječaci ne bi plakali i govorili o emocijama kad su one sastavni dio svakog ljudskog bića? Zašto nam je toliko normalno govoriti: Idem k doktoru, ravnatelju, stručnjaku… ako zapravo idemo k doktorici, ravnateljici ili stručnjakinji? Toliko je zamki u koje svakodnevno upadamo – gdje rodna neravnopravnost dolazi do izražaja – koje su tako uobičajene i sveprisutne, a šalju tako jaku i pogrešnu poruku našim najmlađima.
U nastavku vas podsjećamo na dokument Smjernice za ostvarenje rodne ravnopravnosti u školamakoji je Forum razvio prošle godine kao podršku školama s radom u području rodne ravnopravnosti. Od malih koraka do velikih promjena, od radionica do primjera iz drugih škola, provjerite što možete učiniti da i vi u svojoj školi pokrenete pozitivne promjene kako biste svojim učenicama i učenicima pomogli da odrastu u osobe koje će biti jednako cijenjene, plaćene, sigurne i sretne bez obzira na spol.
U nastavku pogledajte dva primjera radionica s učenicima iz Smjernica: Zašto je dobro biti djevojčica ili dječak, Razotkrivanje medija – kritička analiza roda u medijskim porukama.
Fotografiju s naslovnice pod nazivom „Šareni osmijeh“ koja prati objavu teksta izradila je učenica Graditeljske škole Čakovec za Forumov natječaj “Oboji svijet” iz 2018. godine.