Nakon dvije godine provedbe projekta “Školski volonteri” objavljujemo kratku publikaciju „Standardi kvalitete školskog volonterskog programa“ kako bi dali smjernice svim školama o potrebnim koracima u planiranju i provedbi volonterskih programa.
Ukratko je predstavljeno deset koraka koji vam mogu pomoći kod pokretanja volonterskog programa ali i kod unapređenja postojećeg programa i svaki korak daje prijedloge i/ili pitanja na koje trebate promisliti prilikom planiranja i provedbe. Nadamo se da će vam prijedlozi biti korisni.
Projektom „Školski volonteri: osnaživanje i mentorstvo škola za koordiniranje volonterskih programaˮ studenti i mladi nezaposleni stručnjaci u radu s djecom i mladima, organizacije civilnog društva i škole zajedničkim su snagama osmislile održive i kvalitetne volonterske programe u školama te tako izgradile dugoročne volonterske programe i akcije. U projektu je sudjelovala 21 škola u 3 regije: Zagreb, Osijek, Split.
Ovaj dvogodišnji projekt, koji financijski podržava Europska unija iz Europskog socijalnoga fonda, Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014. – 2020., a sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, završava 31. svibnja 2019. godine. Tijekom njegove provedbe više od 1600 učenika sa svojim učiteljima, roditeljima i članovima lokalnih zajednica doprinosilo je boljitku društva kroz školsko volontiranje. Završna aktivnost projekta bila je Konferencija „Volontiranje u školi – vrijednost za sadašnjost i budućnostˮ koja je održana 16. svibnja 2019. godine u Zagrebu.
Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost autora i Foruma za slobodu odgoja i ne odražava nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.