Više od 100 školskih medijatorica i medijatora na IV. konferenciji školske medijacije

Podijeli

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Još jednom, četvrtu godinu za redom, okupili smo se na Godišnjoj konferenciji školske medijacije. Led, snijeg i temperatura u debelom minusu nisu spriječili 120 hrabrih učitelja i drugih odgojno-obrazovnih djelatnika da aktivno sudjeluju, uče i druže se međusobno, s organizatorima i zanimljivim predavačima. Tri gošće predavačice – iz Barcelone, Sarajeva i Zagreba kao i naši bliski suradnici iz cijele Hrvatske potrudili su se da i ova Konferencija bude mjesto učenja, inspiracije i poticaja za kvalitetne projekte usmjerene učenicima. Tako svjedoče i sami sudionici nakon Konferencije: „Hvala vam na tome što je bilo životno… Zbog toga jer te potakne da ideš dalje i možeš više.“

Uvodnim izlaganjima Eli Pijaca Plavšić, Mario Bajkuša i Marina Brkić sudionike su uveli u temu Konferencije – bilo je riječi o sretnoj školi, o medijaciji u kontekstu građanskog odgoja i obrazovanja te o postignućima programa Medijacija u protekloj godini. Prof dr. sc. Željka Kamenov, redovita profesorica Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dala nam je uvod s osobne razine – što svatko od nas – i privatno i profesionalno u odnosu s kolegama, prijateljima, učenicima – može učiniti da gradi i održava bolje odnose; kako možemo biti svjesniji svih faktora koji utječu na to kako objašnjavamo ponašanja drugih, kako ponekad zastati, smiriti emocije i reagirati bolje. Korak dalje i šire, dala nam je Maria Carme Boque Torremorell, phD, profesorica i istraživačica sa Sveučilišta Ramon Llull iz Barcelone svojim viđenjem života u miru u obitelji, školi i svijetu, koje su bitne razlike između održavanja mira i izgradnje mira te kako stremiti ovom posljednjem u svim aspektima života. Ponekad su dovoljne jednostavne intervencije u svakodnevnom radu s učenicima – da im omogućimo da se čuju i razumiju – kako bismo se približili mirnijem svijetu. Dinamično i inspirativno predavanje dr. Radmile Rangelov – Jusović iz Centra za obrazovne inicijative Bosne i Hercegovine podsjetilo nas je na važnu ulogu učitelja u stvaranju sretne škole i sretnijeg društva – istaknula je kako su učitelji jedni od najzadovoljnijih skupina koje su zadovoljne svojim poslom, ali i vrlo podložni sagorijevanju. Upravo je obveza cijelog društva da ulaže u učitelje, ali i da oni sami ne zaboravljaju na velik potencijalni utjecaj koji mogu imati na djecu, pa time i na cijelo društvo. Upravo ovo posljednje su potvrdili i sami učitelji i odgajatelji koji provode projekte medijacije u svojim ustanovama – od vrtića, preko posebnih ustanova, do srednjih škola. Ove godine svoja iskustva, uspjehe i izazove su nam ispričale Natalija Damjanović, dr. sc. Alojzija Tvorić Kučko, Nevzeta Zdunić, Željka Požgaj i Darinka Frketić Mandarić. Pogled ravnatelja dao je i Zoran Pavletić iz OŠ Hreljin iz Primorsko-goranske županije i oduševio sudionike svojim stavom kako i sama uprava škole mora uvijek biti podrška učiteljima i brinuti se o njihovom napredovanju i dobrobiti. Učenici su nam posredno, svojim radovima izloženima na Konferenciji također dala poruku koliko im je važno imati projekt medijacije u školama.

U popodnevnom dijelu sudionici su dublje istraživali izložene teme kroz praktičan rad u radionicama te dobili vrijedne ideje kako sadržaje osobnog rasta i razvoja i rješavanja sukoba uvrstiti u rad s djecom i mladima. Na kraju navodimo i još nekoliko komentara samih sudionika:

„Svidjela mi se raznolikost – od predavanja, pa do praktičnih vježbi. Sudionici su mogli dobiti dojam i o medijaciji i njenoj provedbi.“

„Ovo su sadržaji koji nam nedostaju i koje bio trebalo uvrstiti kao redovna stručna usavršavanja učitelja na državnoj razini.“

„Vi ste naša kreativna i neophodna platforma. Hvala vam!!!“

„Izuzetno korisna razmjena iskustva, primjeri dobre prakse, motiviranje; znanstvena podloga, ali i ‘životni primjeri’ vezani uz temu konferencije.“

Hvala svima na aktivnom sudjelovanju i doprinosu, a mi se puni ideja okrećemo planiranju novih projekata i naravno, nove Godišnje konferencije školske medijacije.

Fotogaleriju s Konferencije pogledajte na našem Facebook profilu.

Ova web stranica zahtijeva kolačiće kako bi pružila sve mogućnosti. Korištenjem ove web stranice vi se slažete s pravilima njihove uporabe.