Preuzmite publikaciju OVDJE.
Krajem 2022. godine započeli smo s provedbom međunarodnog projekta „EUNITE (EU Citizens Unite and Promote the European Project)“ u suradnji s partnerskim organizacijama iz Italije, Grčke, Francuske i Belgije. Svrha projekta je osnažiti građane EU-a i potaknuti građansko sudjelovanje na lokalnoj, nacionalnoj i razini EU-a, uključujući i nadolazeće izbore za Europski parlament u lipnju ove godine.
Tijekom svibnja i lipnja održali smo ukupno šest radionica “Što EU ima sa mnom?” kako bismo potaknuli građane svih uzrasta da iskoriste svoje glasačko pravo i sudjeluju u izborima za Europski parlament. Radionice smo održali uživo u Zagrebu, Rijeci i Čakovcu. U radionicama su sudjelovali srednjoškolci, stručno osoblje u obrazovnom sektoru, umirovljenici i ostali zainteresirani građani i građanke. Kroz radionicu su se obradile teme utjecaja politika EU-a na svakodnevni život građana i mogućnosti aktivne građanske participacije, a sudionici:ce su također mogli iznijeti vlastite preporuke politika s ciljem osnaživanja građanskog angažmana u EU. Opisi radionica, obrađivanih problematika, primjeri dobrih praksi i preporuke građana sadržani su u ovom informacijskom paketu.
U informacijskom paketu pronaći ćete opis suvremenog građansko-političkog konteksta Europske unije te pregled aktivnosti prema svim partnerskim država. To su Belgija, Hrvatska, Francuska, Grčka i Italija. Naši partneri u Belgiji organizirali su četiri događaja. Njihove preporuke usredotočuju se na pojednostavljivanje pravnog i političkog jezika, kvalitetnije provođenje javnih rasprava i savjetovanja te heterogenizaciju komunikacijskih kanala s pomoću kojih političari dopiru do građana. Forum za slobodu odgoja organizirao je ukupno šest događaja. Naši sugrađani i sugrađanke izrazili su potrebu i želju za službenim televizijskim ili radijskim programom o EU, intenzivnijim i redovitijim provođenjem edukacija o politikama EU-a, a ne samo u vrijeme izbora, te učestalijim provođenjem javnih savjetovanja s građanima. Naši partneri u Francuskoj organizirali su ukupno pet radionica, a njihove preporuke ukazuju na želju za obrazovanjem o EU-u u srednjim školama, razvojem paneuropskih kandidacijskih lista s kandidatima iz različitih država članica te osnaživanjem civilnog društva. U Grčkoj je organizirano šest događaja, a sudionici:ce su izrazili potrebu za kontinuiranim informiranjem i dijalogom s regionalnim vlastima, podizanjem svijesti o različitim alatima građanske participacije, uspostavom komunikacije sa starijim i ruralnim stanovništvom te poticanjem malih kolektivnih subjekata kao što su udruge građana. Na kraju, naši partneri u Italiji proveli su dva događaja i u svojim preporukama su se usredotočili na socijalnu uključenost migranata putem kulturne razmjene te problematiku recikliranja i smanjivanja plastike.
Sve radionice u svim partnerskim državama okupljale su građane i građanke različitih dobnih skupina, od mladih do umirovljenika. U brošuri ćete pronaći i prikaze naučenih lekcija tijekom radionica i dobrih praksi koje smo primijenili u radu s građanima.
Ovim se putem želimo zahvaliti svima koji su sudjelovali u radionicama i dali svoje preporuke za poboljšanje građanskog života u Europskoj uniji!
Preuzmite publikaciju OVDJE kako biste saznali više informacija!