Search
Close this search box.

Projekti

Zajedno: partnerstvo škole i roditelja (2024. – 2025.)

Odgoj djece se ne odvija samo u primarnoj obitelji, već i u širem društvenom i kulturnom kontekstu. Kako bi se postigao cilj koji se nalazi na samom vrhu odgojno-obrazovnog procesa, a podrazumijeva stvaranje samostalne, savjesne, odgovorne i prosocijalne ličnosti djeteta, neophodno je da roditelji i škole ostvare suradnju i partnerstvo, kao i da učitelji:ce prepoznaju kako dati podršku roditeljima u daljnjem razvoju njihovih roditeljskih kompetencija.

S obzirom na to da u školama rade pedagoški stručnjaci, škole i odgojne ustanove bi trebale biti jedno od prvih mjesta gdje roditelji mogu dobiti podršku u unaprijeđenju svojih pedagoških kompetencija. Kroz provedbu projekta „Zajedno“ financiranog od strane Grada Zagreba u 2022. u u 2023. godini, u kojem je sudjelovalo preko 30 škola i vrtića te 80 individualnih sudionica i sudionika, pokazala se njihova visoka potreba za edukacijom i jačanjem kompetencija u radu s roditeljima. Projekt “Zajedno” je jedan od prvih ovakvih projekata koji se nudi školama za kvalitetniju i bolju suradnju s roditeljima u obrazovnom sustavu.

Cilj projekta je osnažiti podršku roditeljima, naročito roditeljima djece u ranjivom položaju, kroz partnerstvo između škola i roditelja učenika iz barem 10 zagrebačkih škola te kroz jačanje roditeljskih vještina.

Projektom se želi širiti daljnja mreža škola koje se otvaraju prema suradnji s roditeljima te jačanju kompetencije „svojih“ roditelja kao najvažnijeg mikrosustava unutar kojega se, zajedničkim snagama, stvaraju uvjeti u kojima će se dijete ostvariti svoje pune potencijale. Glavni (pod)ciljevi projekta su: osnaživanje roditeljskih pedagoških kompetencija u zagrebačkim školama; osnaživanje suradnje i partnerstva o-o radnika i roditelja; stvaranje školske klime i strukturalnih promjena same škole u otvaranju prema participativnom  sudjelovanju roditelja u školskim aktivnostima te stvaranje uvjeta za dugoročnu podršku roditeljima.

Ciljevi projekta ostvarit će se kroz aktivnosti:

  1. Umrežavanje i informiranje partnerskih škola te uključivanje dodatnih škola u projekt. S obzirom na važnost povezivanja škola i roditelja, te sustavne podrške u daljnjem radu, uz partnerske škole, odabrat će se još minimalno 7 škola koje će sudjelovati projektnim aktivnostima. U svakoj školi će se formirati školski tim  koji će sudjelovati u programu, a odabrat će se na temelju motivacije za sudjelovanjem.
  2. Provedba edukacija za 22 odgojno-obrazovnih radnica i radnika (ravnatelji, razrednici, stručna služba) u sklopu programa „Zajedno“. Provest će se edukacija za odgojno-obrazovne radnice o važnosti suradnje i partnerskog odnosa roditelja i škole, kao i važnost otvorenosti škole prema suradnji s roditeljima kroz organizacijske, strukturalne i edukacijske aktivnosti. Edukacija će biti organizirana za školske timove uključenih škola (ravnatelji, razrednici i stručna služba), a obuhvatit će važnost uloge roditelja u odgojno-obrazovnom sustavu, načine suradnje i razvoja partnerstva s njima, razvoj podrške roditeljima u razvoju njihovih kompetencija, važnost i uloga škole i obitelji u cjelovitom razvoju djece i mladih, uloga odgojno-obrazovnih radnika kao savjetnika i suputnika djeteta i roditelja, važnost komunikacije te ulogu škole u osnaživanju obitelji. U provedbi edukacija sudjelovat će i vanjska stručnjakinja sa svojom ekspertizom.
  3. Provedba radionica za roditelje. Provest će se radionice na kojima će sudjelovati roditelji uključenih škola. Na radionicama će roditelji osvijestiti važnost prepoznavanja dječjih potreba sukladno dobi, važnost komunikacije te vježbati konstruktivnu komunikaciju s djetetom, naročito u stresnim i potencijalno konfliktnim situacijama. Radionice će voditi školski timovi uz mentorstvo stručnjakinja FSO-a. Tijekom radionica, roditelji će imati priliku bolje upoznati i povezati se s odgojno-obrazovnim radnicima, što je temelj svake suradnje.
  4. Podrška i savjetovanje odgojno-obrazovnih radnika u stvaranju partnerskog odnosa s roditeljima. Tijekom trajanja projekta, stručnjakinje FSO-a će dati kontinuiranu podršku školama u stvaranju partnerskog odnosa. Podrška će se ostvarivati kroz umrežavanje uključenih škola, razmjenu iskustva i dobrih praksi, podršku i savjetovanje odgojno-obrazovnih radnika u provođenju daljnjih radnica za roditelje i u ostvarivanju partnerskog odnosa s njima. U sklopu navedene aktivnosti, razvit će se i zbirku radnih materijala kao dodatan resurs odgojno-obrazovnim radnicima u stvaranju suradničkih odnosa s roditeljima.

Projekt je dobio  financijsku podršku Grada Zagreba, Ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom. Provodi se u partnerstvu s dvije škole iz Zagreba: Osnovnom  školom Dragutina Domjanića i Osnovnom školom Ivana Gundulića, a u projekt će se uključiti još barem 8 škola.

VODITELJ:ICA PROJEKTA:

Jelena Perak, jperak@fso.hr

TRAJANJE PROJEKTA:

1. rujna 2024. – 30. travnja 2025.

PROVODITELJI:

Nositelj projekta:
Forum za slobodu odgoja

Partneri:
OŠ Dragutina Domjanića Zagreb
OŠ Ivana Gundulića Zagreb

Stručni tim:
Jelena Perak
Ana Munivrana
Marija Roth Jelisavčić

MREŽNA STRANICA PROJEKTA

UZ PODRŠKU:

Ova web stranica zahtijeva kolačiće kako bi pružila sve mogućnosti. Korištenjem ove web stranice vi se slažete s pravilima njihove uporabe.